Actul șic al lui Novak Djokovic după înfrângerea lui Rafa Nadal

Novak Djokovic l-a lăudat pe Rafa Nadal după victoria epică a spaniolului în sferturile de finală la Openul Francez. Foto: Getty

Novak Djokovic l-a lăudat pe marele său rival Rafael Nadal după ce a coborât în ​​spaniolă într-un sfert de finală palpitant Roland-Garros.

Nadal și-a păstrat-o pe a lui căutarea pentru cel de-al 22-lea titlu de Grand Slam în viață după ce a eliminat campioana Roland-Garros din 2021 cu 6-2 4-6 6-2 7-6 (7-4).

‘JALNIC’: Actul revelator al lui Novak Djokovic în mijlocul unei drame urâte la Openul Francez

‘ESTE O GLUMA’: John McEnroe îl sfâșie pe Nadal în ciocnirea lui Djokovic

‘DUMNEZEULE’: Tatăl Camilei Giorgi a fost prins în flagrant la Roland-Garros

Câștigătorul de 13 ori la Roland Garros i-a luat mai mult de patru ore să-și cucerească marele rival și să-l înfrunte în semifinale pe Alexander Zverev.

Anterior, Zverev a învins un alt jucător de top 10 într-un Grand Slam pentru prima dată într-o duzină de încercări, învingându-l pe adolescentul spaniol Carlos Alcaraz.

Numărul 3 mondial a câștigat sferturile de finală palpitante cu 6-4 6-4 4-6 7-6 (9-7) în trei ore și 18 minute.

Meciul dintre Nadal și Djokovic a început puțin după ora 21:00 CET marți seara și s-a încheiat miercuri la 12 minute după ora 1:00.

Nadal a încheiat oferta lui Djokovic pentru un al doilea titlu consecutiv la Openul Franței și s-a asigurat că sârbul a rămas în spatele lui în marele șlem, cu 20.

Întâlnindu-se pentru a 59-a oară, victoria lui Nadal înseamnă că acum îl devansează pe Djokovic cu 29-30 în luptele lor unu-la-unu.

Vorbind după dezamăgirea înfrângerii sale, Djokovic a dat dovadă de clasă și umilință în laudele sale pentru Nadal.

“Felicitări lui Nadal. Cred că a fost un jucător mai bun în momentele importante”, a spus Djokovic în conferința de presă de după meci.

“[He] a inceput foarte bine. Nu am început atât de bine, 2-6, 0-3, dublu break. Am luat amploare pe măsură ce am revenit în setul doi, am reușit să câștig setul doi și m-am gândit, am revenit în joc.

„Dar apoi a mai avut două, trei jocuri fantastice la începutul celui de-al treilea. El a reușit să-și ducă tenisul la un alt nivel în acele momente, mai ales la începutul setului, cu excepția celui de-al patrulea… a arătat de ce este un mare campion.

“Să rămân acolo mental și să termine jocul așa cum a făcut el… felicitări lui și echipei sale. Cu siguranță a meritat-o.”

PARIS, FRANȚA - 31 MAI: Rafael Nadal din Spania sărbătorește victoria în fața lui Novak Djokovic din Serbia în ziua a 10-a de la Openul Franței 2022, al doilea Grand Slam de tenis al anului pe Stade Roland Garros, pe 31 mai 2022, la Paris, Franța.  (Fotografia de John Berry/Getty Images)

PARIS, FRANȚA – 31 MAI: Rafael Nadal din Spania sărbătorește victoria în fața lui Novak Djokovic din Serbia în ziua a 10-a de la Openul Franței 2022, al doilea Grand Slam de tenis al anului pe Stade Roland Garros, pe 31 mai 2022, la Paris, Franța. (Fotografia de John Berry/Getty Images)

Djokovic – care a fost huiduit de mulțime pe tot parcursul meciului – s-a plâns că a irosit avantajul de 5-2 în setul al patrulea, când Nadal a revenit pentru a câștiga meciul.

„Am avut șansele mele. Am avut șansele mele în a patra [set]„a recunoscut un Djokovic sumbru.

„Servit pentru set, câteva puncte de set. Doar una sau două lovituri m-ar fi putut duce într-o cincime. Deci este într-adevăr jocul oricui.

“Am dat tot ce am putut. Știu că aș fi putut juca mai bine. “Sunt mândru că lupt și că am rămas până la ultima lovitură. După cum am spus, am pierdut în fața unui jucător mai bun astăzi. Am avut șansele mele. Nu am făcut-o. folosește-le.Asta e. Mai mult de patru ore de luptă și trebuie să accept această înfrângere.

Rafa Nadal se pregătește pentru semifinala împotriva lui Alexander Zverev

După ce a supraviețuit deja unui thriller de cinci seturi împotriva canadianului Felix Auger Aliassime în runda precedentă, Nadal, susținut de o mulțime de susținători, a găsit resursele pentru a-l termina în patru seturi, în ciuda faptului că s-a defectat în al patrulea.

Spaniolul, care vineri împlinește 36 de ani, s-a îmbunătățit până la 110-3 all-time la Roland Garros. Două dintre aceste înfrângeri au venit împotriva lui Djokovic, inclusiv în semifinalele de anul trecut.

Germanul Zverev a luat avans de două seturi cu Alcaraz, tot pe terenul Philippe-Chatrier, comitând o serie de erori neforțate. Dar apoi soarele a apus în spatele tribunelor și tânărul de 19 ani s-a trezit, luând locul al treilea și ținând punctul de set într-un departajare palpitant în al patrulea set.

Zverev, însă, a salvat acest punct înainte de a câștiga la al doilea punct de meci.

„Știam că trebuie să fac tot ce pot tot jocul”, a spus Zverev, care a pierdut în semifinalele din 2021 în fața lui Stefanos Tsitsipas.

“Sunt extrem de fericit că am câștigat tie-break-ul. Meciul mergea pe drumul lui. I-am spus pe net că va câștiga acest turneu. Sper să-l pot câștiga înainte să înceapă să ne bată pe toți”.

Rezultatul a pus capăt seriei de 14 meciuri neînvinse a spaniolului și l-a lăsat să se gândească la cum să se descurce mai bine data viitoare.

„Diferența dintre alte turnee și un Grand Slam, ai timp să revii”, a spus Alcaraz, care a ajuns și anul trecut în sferturile de finală la US Open.

„Dar în același timp este mai dificil, pentru că e greu să rămâi concentrat, să ții la nivel trei, patru, cinci ore într-un Grand Slam. Aș spune că asta e diferența.

“Trebuie să iau lecția. Adică, trebuie să mă perfecționez pentru următorul Grand Slam sau pentru următoarele meciuri. Dar aș spune că nu sunt departe de a ajunge într-o semifinală sau de a putea câștiga un Grand Slam.”