Incluziuni mari pentru Reds și Tahs în meciurile tip „do-or-die”.

Este timpul pentru finala Super Rugby Pacific!

Indiferent ce credeți despre meritele unei serii de finale cu opt echipe într-o competiție cu 12 echipe (și au existat multe dezbateri săptămâna aceasta despre The Roar), totul va ieși pe fereastră când va începe cu adevărat finala.

Queensland Reds se confruntă cu o luptă David contra Goliat împotriva Cruciaților. Nimeni nu se așteaptă ca ei să câștige, iar Roșii speră că funcționează în favoarea lor.

Co-căpitanul Liam Wright revine, la fel ca și Hunter Paisimi, care a depășit o accidentare la umăr și va începe pe bancă.

Harry Hoopert și Angus Blyth sunt celelalte incluziuni pentru Roșii.

„Este grozav să fim aici împreună la Christchurch pentru o săptămână”, a spus managerul Reds, Brad Thorn.

„Avem șansa să ne unim ca echipă și să ne facem o idee despre condițiile în care vom juca în această seară.

„Este unic să înfrunți Cruciații spate la spate acasă. Vom prelua provocarea care ne așteaptă vineri seara.

Între timp, Harry Johnson-Holmes este marea includere pentru Waratahs NSW care se confruntă cu Chiefs sâmbătă după-amiază.

Ned Hanigan, proaspăt de la primul său început de sezon, îl asociază pe Jed Holloway în al doilea rând.

Charlie Gamble formează o linie din spate muncitoare și interesantă alături de căpitanul Wallabies Michael Hooper și Will Harris.

„Este grozav să-l avem din nou pe Harry în echipă, a fost unul dintre cei mai puternici și mai consistenti jucători ai noștri înainte de accidentare și adaugă o rată de lucru grozavă pe teren”, a spus antrenorul Waratahs, Darren Coleman.

Brumbies au suferit trei înfrângeri consecutive pentru a încheia sezonul regulat și vor trebui să-i învingă pe Hurricanes fără Rob Valetini, al cărui hamstring încă nu este tocmai corect.

Echipe din sferturile de finală de la Super Rugby Pacific (TOATE ORELE AEST)

Cruciați împotriva roșilor

Vineri, Stadionul Orangetheory, ora 17:05.

cruciati

(1-15) George Bower, Codie Taylor, Oli Jager, Scott Barrett (c), Sam Whitelock, Pablo Matera, Ethan Blackadder, Cullen Grace, Bryn Hall, Richie Mo’unga, Leicester Faninga’anuku, David Havili, Jack Goodhue , Sevu Reece, Will Jordan

Rezervări: Brodie McAlister, Finlay Brewis, Fletcher Newell, Zach Gallagher, Tom Christie, Mitch Drummond, Braydon Ennor, George Bridge

Roșii

(1-15) Harry Hoopert, Matt Faessler, Feao Fotuaika, Angus Blyth, Ryan Smith, Seru Uru, Liam Wright (co-c), Harry Wilson, Tate McDermott (co-c), Lawson Creighton, Filipo Daugunu, Hamish Stewart , Jordan Petaia, Suliasi Vunivalu, Jock Campbell.

Rezervări: Richie Asiata, Dane Zander, Sef Fa’agase, Connor Vest, Angus Scott-Young, Fraser McReight, Kalani Thomas, Hunter Paisami

Chiefs împotriva NSW Waratahs

Sâmbătă, stadionul FMG, ora 14:35.

șefii

(1-15) Aidan Ross, Samisoni Taukei’aho, Angus Ta’avao, Brodie Retallick, Tupou Va’ai, Luke Jacobson, Sam Cane (co-c), Pita Gus Sowakula, Brad Weber (co-c), Bryn Gatland, Etene Nanai-Seturo, Quinn Tupaea, Alex Nankivell, Jonah Lowe, Emoni Narawa

Rezervari: Bradley Slater, Ollie Norris, Atu Moli, Naitoa Ah Kuoi, Samipeni Finau, Xaiver Roe, Josh Ioane, Rameka Poihipi

Waratahs

(1-15) Angus Bell, Dave Porecki, Harry Johnson-Holmes, Jed Holloway, Ned Hanigan, Charlie Gamble, Michael Hooper, Will Harris, Jake Gordon (c), Tane Edmed, Dylan Pietsch, Lalakai Foketi, Alex Newsome, Mark Nawaqanatawase, Ben Donaldson

Rezervări: Tom Horton, Paddy Ryan, Archer Holz, Hugh Sinclair, Jeremy Williams, Langi Gleeson, Jack Grant, Jamie Roberts

Blues vs Highlanders

Sâmbătă, Eden Park, ora 17:05.

Blues

(1-15) Alex Hodgman, Kurt Eklund, Ofa Tuungafasi, James Tucker, Tom Robinson, Akira Ioane, Dalton Papalii (c), Hoskins Sotutu, Finlay Christie, Beauden Barrett, Mark Telea, Roger Tuivasa-Sheck, Rieko Ioane, Bryce Heem, Stephen Perofeta

Rezervari: Soane Vikena, Karl Tu’inukuafe, Nepo Laulala, Luke Romano, Adrian Choat, Sam Nock, AJ Lam, Zarn Sullivan

alpiniştii

(1-15) Ethan de Groot, Andrew Makalio, Jermaine Ainsley, Bryn Evans, Josh Dickson, Hugh Renton, Billy Harmon, Marino Mikaele Tu’u, Aaron Smith (c), Marty Banks, Mosese Dawai, Scott Gregory, Thomas Umaga -Jensen, Fetuli Paea, Connor Garden Bachop

Rezervari: Leni Apisai, Daniel Lienert-Brown, Saula Mau, Max Hicks, Shannon Frizell, Folau Fakatava, Liam Coombes-Fabling, Denny Solomona

Brumbies versus uragane

Sâmbătă, Stadionul GIO, ora 19:45.

Brumbies

(1-15) James Slipper, Folau Fainga’a, Allan Alaalatoa, Darcy Swain, Cadeyrn Neville, Tom Hooper, Luke Reimer, Pete Samu, Nic White, Noah Lolesio, Andy Muirhead, Irae Simone, Len Ikitau, Tom Wright, Tom Băncile

Rezervari: Lachlan Lonergan, Scott Sio, Sefo Kautai, Nick Frost, Rory Scott, Jahrome Brown, Ryan Lonergan, Ollie Sapsford

Uraganele

(1-15) Tevita Mafileo, Dane Coles, Owen Franks, James Blackwell, Isaia Walker-Leawere, Blake Gibson, Du’Plessis Kirifi, Ardie Savea, TJ Perenara, Aidan Morgan, Salesi Rayasi, Jordie Barrett, Billy Proctor, Julian Savea, Josh Moorby

Rezervari: Asago Aumua, Pouri Rakete-Stones, Tyrel Lomax, Caleb Delany, Brayden Iose, Jamie Booth, Ruben Love, Wes Goosen

Add Comment