Richmond a trecut de Brisbane Lions într-un thriller AFL, victorie record în Essendon, Gold Coast

Richmond a sărit cu 42 de puncte în urmă pentru a asigura o victorie remarcabilă asupra lui Brisbane Lions la MCG.

În celelalte meciuri de duminică, Gold Coast a învins West Coast cu trei puncte, în timp ce Essendon a învins North Melbourne, devastat de COVID, cu opt goluri.

După ce au primit primele șase goluri în cea mai mare parte a confruntării cu Lions, Tigrii au luat conducerea în minutul 16 al ultimului sfert.

Cele două părți au schimbat lovituri pentru etapele finale, veteranul Mitch Robinson ratând o șansă de aur de a-i pune pe Lions în frunte după ce a câștigat o lovitură liberă de la 15 metri.

O eroare dezastruoasă a fundașului Darcy Gardiner ia permis starului revenirii lui Tigers, Tom Lynch, să înscrie al patrulea și gol câștigător în ultimul minut.

Tigrii au întrerupt o serie de trei jocuri fără victorii pentru a câștiga cu 15,14 (104) la 14,13 (97) în cea de-a 300-a apariție a lui Shane Edwards la seniori.

Important pentru Richmond, le oferă Tigrilor, clasați pe locul nouă, o șansă imensă de a ajunge în finală anul acesta, cu ultimele trei jocuri favorabile ale sezonului.

Dar pentru Lions, este o lovitură adusă aspirațiilor lor de top patru și a încrederii pe care ar fi câștigat-o cu o primă victorie la MCG din 2014.

Echipa lui Chris Fagan a pierdut 10 meciuri consecutive la locul de desfășurare înainte de meci, dar părea să fie pe cale să pună capăt hoodoo-ului după ce a produs un start fierbinte.

Ei au condus cu 42 de puncte în al doilea mandat și au păstrat în continuare un tampon de șase goluri la pauză.

Dar Richmond a produs fotbal sclipitor care amintește de zilele lor ca prim-ministru, datorită în mare parte lui Shai Bolton, Lynch și tânărului Noah Cumberland.

După ce a jucat săptămâna trecută, când sirena a trecut și Richmond a remizat cu Fremantle, Cumberland a reușit cu cinci goluri, cel mai mare în carieră, într-o performanță remarcabilă.

Cumberland i-a ținut pe Tigrii în joc mai devreme, marcând primele trei goluri în timp ce Lions au acumulat majore de cealaltă parte.

Co-căpitanul de la Richmond, Dylan Grimes, a fost devastat după ce a suferit o accidentare la ischio-coarde în al treilea sfert.

Dinamomul Lions, Zac Bailey, a fost trimis la scanare pentru o accidentare la piept, după ce a fost înlocuit în al doilea sfert, aducând în joc ruckmanul Darcy Fort.

Lions au fost zguduiți înaintea meciului când fundașul în formă Brandon Starcevich s-a retras din cauza unei tensiuni de patru ori, fostul utilitar Geelong Nakia Cockatoo l-a înlocuit.

Tigrii călătoresc la Port Adelaide sâmbăta viitoare, în timp ce Leii se întorc la Gabba pentru a-l înfrunta pe Carlton duminică.

Lovituri de lenjerie pentru bombardieri

Jake Stringer a fost impresionant cu un număr de cinci goluri împotriva Kangaroos.(Getty Images: Daniel Pockett)

Jake Stringer a marcat cinci goluri pentru a ajuta Essendon să câștige cu 48 de puncte în fața North Melbourne.

Bombers au înregistrat cel mai bun scor al anului în victoria de la 17.12 (114) la 9.12 (66) la Docklands, făcând cinci victorii în ultimele șapte jocuri.

Stringer a fost ocupat devreme, aprinzându-l pe Essendon cu trei goluri în primul sfert.

Și deși impactul său asupra tabelului de marcaj s-a răcit la mijlocul etapei, influența sa asupra jocului a fost grăitoare.

A terminat cu 14 eliminări, șase tacleri și un record de 11 apariții.

Stringer a lovit 5.3 — la doar un gol de cel mai bun număr din carieră — inclusiv două majore la patru lovituri în ultimul mandat.

Cangurii au dominat îndepărtări (42-22) și au avut mai mult de 50 de interior decât adversarii lor în primele trei sferturi, dar au fost mult mai puțin eficienți înainte.

Cam Zurhaar a fost o amenințare de atac pentru Kangaroos, terminând cu patru goluri, dar vârful de lance Nick Larkey (0,3) s-a luptat cu o livrare slabă și a fost reținut fără scor de Brandon Zerk-Thatcher.

Jy Simpkin (40 de misiuni), Jaidyn Stephenson (32) și Luke Davies-Uniacke (23) au lucrat din greu într-o cauză pierdută.

Essendon a fost cel mai bine deservit de Zach Merrett (37 de eliminări, opt îndepărtări), Mason Redman (32 de eliminări) și Nick Hind (22), în timp ce marele swingman James Stewart a jucat în atac și a marcat trei goluri – primele sale scoruri în doi ani.

Deja puternic lovit de COVID-19, North Melbourne i-a pierdut pe Lachie Young și Jack Mahony ca jucători întârziați înainte de revenire.

Cei doi s-au alăturat coechipierilor Aidan Corr, Paul Curtis și Aaron Hall pe margine prin protocoale de virus.

Essendon a suferit și o lovitură atunci când Dylan Shiel a fost exclus din cauza unei probleme la ischio-coarde.

Vulturii de la marginea soarelui

Un jucător de la Gold Coast AFL ia o etichetă de aer asupra unui adversar de pe Coasta de Vest.
Mabior Chol a jucat un rol principal în triumful Sorilor.(PA: Jono Searle)

Un record de cinci goluri marcat de Mabior Chol de la Gold Coast în cel de-al 50-lea joc AFL le-a asigurat lui Suns o victorie vitală pe Coasta de Vest.

Gazdele i-au ținut pe Eagles care au terminat rapid pentru a-și menține speranțele slabe în finală, setterul Mal Rosas Jnr cu 15 secunde rămase și-a asigurat victoria cu 16.11 (107)-16.8 (104) pe stadionul Metricon.

Eagles au marcat șapte 3 goluri în ultimul trimestru pentru a câștiga aproape victoria, după ce au rămas în urmă cu 31 de puncte la începutul celui de-al patrulea trimestru.

Chol a marcat cinci goluri, în timp ce micul atacant Izak Rankine a avut trei majore, Rosas și Jeremy Sharp dând câte două pentru Suns.

Jack Darling a marcat șase goluri egale, cel mai mare în carieră pentru Eagles, Jack Petruccelle terminând cu trei, iar Liam Ryan și Jack Redden câte două.

Co-căpitanul lui Suns, Touk Miller, a fost din nou cel mai bun jucător al gazdelor, cu 31 de depășiri, 16 depășiri și 10 tacleri.

Începătorul de pe Coasta de Vest, Jai Culley, a avut o zi de uitat, l-a dat cu cotul în cap pe mijlocașul Suns Noah Anderson în al doilea sfert și apoi șchiopătând în al patrulea, cu o accidentare la hamstring.

Eagles au început strălucitor cu Darling și Jack Redden, oferind oaspeților un avans timpuriu, înainte ca Suns să riposteze cu cinci goluri fără răspuns pentru a lua un avantaj de 16 puncte la prima pauză.

Managerul West Coach, Adam Simpson, a regretat că echipa sa a bombardat câteva ocazii bune de gol, Ryan și Connor West fiind vinovați.

Gold Coast și-a extins avantajul la 37 de puncte când Sharp a lovit pe locul 10 al celor de la Suns în al doilea mandat, înainte ca golul lui Ryan să reducă marja la 30 în pauza principală.

Culley a adăugat la necazurile Eagles cu cotul pe Anderson, care aproape sigur va atrage atenția ofițerului de revizuire a jocului.

Două goluri pentru Darling și altul lui Petruccelle au redus marja la 13 puncte, când Eagles au ieșit din hangare trăgând pentru al treilea mandat.

Ridicarea și transportul inteligent al lui Anderson înainte de a termina a calmat gazdele, Sharp a finalizat munca bună a lui Rankine pentru a-i ține pe Eagles la distanță până în ultimul sfert.

Rankine i s-a refuzat un al patrulea de către ARC după ce s-a hotărât că un slam senzațional la graniță a nivelat postul.

Mișcarea nu i-a costat însă pe Suns, Chol înscriind al treilea după sirenă, după o suspendare de un punct, pentru a face o marjă de 25 de puncte la sfârșitul celui de-al treilea sfert.

Chol și Darling și-au schimbat goluri la începutul ultimului sfert, înainte ca un semn atletic pe linia din spate a lui Ryan să-i permită atacanților Eagles să dea lovitura în al doilea și să mențină vizitatorii în urmărire.

A șasea din zi a lui Darling a redus marja la 13 puncte înainte ca Petruccelle să-și lanseze a treia pe loc pentru a pune concursul pe margine.

Când Redden a jucat din spatele unei echipe de la distanță scurtă, avantajul Gold Coast a fost redus la doar două puncte, cu puțin peste opt minute rămase.

A cincea lui Chol le-a dat un răgaz celor de la Suns după ce Jake Waterman a lansat un șut direct în jucătorul de pe marcaj, într-o ratare costisitoare pentru Eagles.

Waterman a redus marja la mai puțin de un gol, cu mai puțin de un minut de joc, dar sosirea lui Rosas a asigurat că efortul lui Eagle Jamaine Jones pe sirenă a fost o simplă consolare.